Przedszkole Nr 8 im. Janka Wędrowniczka w Koninie

Przedszkole Nr 8
im. Janka Wędrowniczka
ul. Przemysłowa 12, 62-510 Konin

tel: 63 242 48 07

Warto przeczytać


KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ
 

 

"Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkol"
  - niezbędnik świadomego rodzica

Jovanka Jovicić

 

Wasze dziecko właśnie rozpoczyna edukację przedszkolną, a Wy obawiacie się, czy sobie poradzi? Jak zaadoptuje się w grupie rówieśników?Czy możecie mu w tym jakoś pomóc? W serii "Mała Psychologia" Wydawnictwa Beauty In ukazała się właśnie propozycja dla wszystkich rodziców, którzy przymierzają się do zapisania swojego dziecka do przedszkola lub właśnie przechodzą proces adaptacji malucha w grupie. Książkę polecamy także rodzicom, którzy dopiero za rok czy dwa planują posłanie dziecka do przedszkola. Na pewno wielu rodziców wysyłając swoje dziecko do przedszkola zastanawia się: czy sobie poradzi, czy będzie współpracowało z nauczycielem i innymi dziećmi, czy będzie lubiane przez rówieśników i wreszcie, czy będzie wystarczająco samodzielne, by poradzić sobie w przedszkolu bez opieki rodziców? Rodzice nieraz tak mocno, jak samo dziecko przeżywają jego pierwsze dni w przedszkolu, ponieważ nie wiedzą, jak maluch zareaguje na rozłąkę i czy takie rozstanie nie wpłynie negatywnie na jego rozwój. Jest wiele książek oraz artykułów w Internecie, które uczą, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, ale niewiele z nich mówi, że przecież całe życie dziecka jest jego przygotowywaniem do funkcjonowania w społeczeństwie, w grupie, wśród rówieśników. Jeśli dziecko nie będzie odpowiednio wychowywane od pierwszych lat życia, bez względu na to, jak łagodnie rodzice będą wprowadzać je do grupy dzieci, może okazać się, że jego adaptacja jest trudna. Książka „Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu” Jovanki Jovicić pokazuje, jakie czynniki warunkują dobre przygotowanie dziecka do funkcjonowania
w grupie, co wpływa na jego pewność siebie i samodzielność, a co może wywołać zamknięcie w sobie, złość i niepewność. Autorka krok po kroku prowadzi nas przez główne zagadnienia związane
z wychowaniem dziecka. Czytelnik dowiaduje się, jak budować poczucie bezpieczeństwa malucha, w jaki sposób z nim rozmawiać, aby komunikacja była jak najbardziej wartościowa, jak kształtować emocje dziecka, a także, jak duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników mają zmysły czy umiejętności motoryczne. Wydawnictwo uzupełnione jest rysunkami dzieci,
a także scenkami  i przykładami rozmów z dzieckiem, które pozwalają nam lepiej zrozumieć nakreślone wcześniej zagadnienie. Opiekunem serii „Mała Psychologia” jest Katarzyna Rojkowska, psycholog, od lat zaangażowana w działania propagujące nowoczesne standardy nauczania.

 

 

 

Z dzieckiem w świat wartości

Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska.

 
„Mocny system wartości moralnych i umiejętność kierowania się nimi
w życiu, to najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy wyposażyć dziecko.” Łatwo powiedzieć! Jak to zrobić? Często my- dorośli, gubimy się w świecie wartości. Dlatego z radością należy odnotować fakt pojawienia się na rynku księgarskim tej pozycji, ważnej  dla rodziców i wychowawców.  Książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej jest niezwykła, gdyż w podręcznikowy wręcz sposób ukazuje, jak wprowadzić dziecko w świat uniwersalnych wartości moralnych. Uczy jak kształtować postawę szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, odwagi. Autorki pokazują, krok po kroku ,sposoby kierowania procesem wychowawczym tak, by dziecko naturalnie przyswoiło sobie w/w wartości. Publikacja zawiera gry
i zabawy dostosowane do wieku dziecka. Opiekunowie mogą skorzystać z gotowych pomysłów. Każdy rozdział kończy się listą lektur, które warto przeczytać z dzieckiem, gdyż obrazują omawiany problem.

„Drodzy rodzice dajmy każdemu dziecku kompas moralny na całe życie!

 

Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?

Robert J. MacKenzie

 

To książka adresowana do rodziców, których dzieci są w wieku od dwóch lat do okresu dojrzewania. Jednak warto ją przeczytać jeszcze zanim nasze dziecko dorośnie do wprowadzania dyscypliny. Być może wtedy uda nam się od samego początku postępować spójnie i konsekwentnie, a tym samym nie będziemy musieli korygować naszych metod wychowawczych, co jest znacznie trudniejsze i wymaga większego nakładu pracy.
Autor przedstawia proste i skuteczne sposoby postępowania. Uczy wyznaczać granice i pokazuje, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. Najważniejsze rzeczy powtarza wielokrotnie tak, że
z łatwością przychodzi zapamiętanie podstawowych zasad postępowania zaprezentowanych w książce. Każdy rozdział zilustrowano licznymi przykładami, a na końcu znalazły się pytania do rodziców. Po zastanowieniu się nad odpowiedziami jeszcze lepiej zrozumiemy przesłanie autora.
W książce nie zabrakło także porad, co zrobić, jeśli stosowane przez nas dotąd metody wychowawcze nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Osobne rozdziały poświęcono m.in. nastolatkom, dzieciom z zaburzeniami uwagi i nadaktywnością oraz problemom pojawiającym się przy odrabianiu lekcji.

 

10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
Kevin Steede

 

„Większość ludzi potrafi powiedzieć, jakie są ich projekty zawodowe. (…) Mogą Ci opowiedzieć, ile zostało rat do spłacenia za samochód oraz jak chcą wyremontować kuchnię. Ale jeśli zapytasz ich, co mają zamiar uczynić, by wychować zdrowe i szczęśliwe dzieci, to popatrzą na Ciebie tak, jakbyś spadł z księżyca”. Słowa te, pochodzące ze wstępu książki, dokładnie definiują, w czym pragnie pomóc nam autor. Po jej przeczytaniu, każdy z nas będzie potrafił udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Kevin Steede pokazuje nam, że wychowanie dziecka nie jest czymś, co może dziać się mimochodem, przy okazji. Akcentuje fakt, że pozornie małe niedociągnięcia w komunikacji mogą przynieść ogromne negatywne skutki dla rozwoju dziecka. Pokazuje, że niestety nie wystarczy kochać, by dać dziecku szczęście. Trzeba kochać mądrze, być rodzicem świadomym popełnianych błędów, gotowym do ich naprawiania.
Steede, który jest psychologiem klinicznym, szczegółowo omawia mechanizm każdego z błędów, wskazuje, jak uchronić się przed jego popełnianiem, mówi o tym, jakie niesie ze sobą konsekwencje i jak możemy naprawić poczynione przez nas szkody. Książka została podzielona na rozdziały, z których każdy dotyczy jednego
z tytułowych błędów, m. in. nieświadomego prowokowania złego zachowania czy ignorowania potrzeb dziecka i lekceważenia spraw, które sprawiają mu trudność. Najważniejsze treści zostały wyszczególnione w specjalnych ramkach i dodatkowo przypomniane w podsumowaniach rozdziałów. Dzięki temu możemy dokonać szybkiej powtórki z „uważnego rodzicielstwa”.

 

Co wolno dziecku? Rozsądne ustalanie granic
 Martin Herbert

 

Autor przychodzi z pomocą rodzicom, których w dziedzinie wychowania nie zadowala postawa autorytarna ani postawa przyzwalająca. Złoty środek proponowany przez Herberta to postawa demokratyczna. Rodzic reprezentujący postawę demokratyczną stosuje w wychowaniu dziecka pozytywną dyscyplinę, balansuje pomiędzy współdziałaniem i dialogiem a siłą autorytetu, dostosowując strategię działania do wymogów sytuacji. Do zadań dorosłych należy ustanowienie granic, egzekwowanie ich przestrzegania, ale także umożliwienie dziecku uczenia się metodą prób i błędów oraz zasmakowania wolności w ramach ustalonych reguł. Sukces metody jest oparty na zaufaniu i uczuciu. To dzięki nim dziecko identyfikuje się z rodzicami i przyjmuje przekazywane przez nich zasady i wartości. Jak dowodzi autor, stosując pozytywną dyscyplinę, wychowamy osobę odpowiedzialną społecznie, empatyczną, niezależną i asertywną.
W książce nie brakuje wskazówek dotyczących: skutecznych metod stawiania granic; najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców przy ich wyznaczaniu; rozsądnego nagradzania za zachowania pożądane; naturalnych konsekwencji zachowań.

Co wolno dziecku? to książka krótka, ale treściwa. Stanowi kompendium wiedzy o ustalaniu granic, oferuje praktyczne porady
i wiedzę, przydatne rodzicom zagubionym, poszukującym podstaw, które umożliwią im stworzenie swojego własnego stylu wychowywania.

 

Wychowanie bez porażek
Thomas Gordon

 

Który rodzic nie chciałby mieć dziecka współpracującego, chętnego do wypełniania swoich obowiązków, otwartego na dialog
z rodzicami, posłusznego?
Ilu metod próbujemy, aby ten cel osiągnąć? Prośby, groźby, kary, kazania, pertraktacje... Często wszystko to na nic.
Gordon przedstawia genialną w swej prostocie metodę nawiązania współpracy z dzieckiem, metodę bez porażek (nie mylić
z wychowaniem bezstresowym, które niewiele ma wspólnego
z wychowaniem).  Metodę uniwersalną, gdyż odwołując się do psychologii komunikacji, daje się ja stosować nie tylko
w wychowywaniu dzieci, ale we wszelkich relacjach z innymi ludźmi. Genialną, bo niesamowicie skuteczną. Prostą, bo nie wymaga specjalnego przygotowania, jedynie odrobinę dobrej woli i trochę zmiany mentalności.

 

krasnoludki
biedronki
smerfy
jezyki
misiaki

Linki

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.