Przedszkole Nr 8 im. Janka Wędrowniczka w Koninie

Przedszkole Nr 8
im. Janka Wędrowniczka
ul. Przemysłowa 12, 62-510 Konin

tel: 63 242 48 07

Wydarzenia 2016/2017 Ogólnoprzedszkolne

 

 

 

Pierwszy Dzień Lata

22 czerwca 2017

22 czerwca jest Pierwszym Dniem Lata, a zaraz po nim następuje najkrótsza noc w roku. Dla dzieci czas ten zbiega się często
z rozpoczęciem wakacji, a także festynami i piknikami rodzinnymi. Ciepłe i słoneczne dni sprzyjają podróżom i aktywnościom sportowym, a także obserwacjom przyrody w nowo odwiedzanych miejscach.

 

 

 

 W dniu 20.06.2017r. nastąpiło roztrzygnęcie konkursu zorganizowanego przez nasze przedzszkole pt.: „JA I MOJE MIASTO”.  Konkurs polegał na zbiorze fotografii naszego miasta- Konina. Za udział w konkursie dzieci otrzymały pamiatkowy dyplom, a ze zdjęć  które przynosły została zorganizowana wystawa. 

 

 

Święto Muzyki

21 czerwca 2017

Muzyka jest wszędzie. Kochają ją dzieci i dorośli, łagodzi obyczaje
i ma właściwości zdrowotne. Nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta. Obchodzimy je 21 czerwca. Dzieci uwielbiają wszystko, co kojarzy się z muzyką: śpiew, grę na instrumentach, taniec. Tym bardziej tego dnia warto przekazać im kilka informacji na temat podstawowych gatunków muzycznych, instrumentów czy rodzajów tańca.

 

 

Zabawy dzieci w ogrodzie przedszkolnym

 

TEART TAK Z KRAKOWA

przedstawienie pt.: "W 7 dni dookoła bajek"

 

 

DZIEŃ DZIECKA

01 CZERWCA 2017

 

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu tego dnia cały dzień trwała zabawa. Panie nauczycielki porwały naszych milusińskich w podróż po wszystkich kontynentach świata. Dzieci bawiły się wspaniale. Dzień obfitował w liczne atrakcje, zabawy z chustą animacyjną  czy tańce przy muzyce na świeżym powietrzu. 

"GDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT"
 
 
 

TEART POMARAŃCZOWY CYLINDER Z TORUNIA

przedstawienie pt.: "Wyprawa w Kosmos"

 

Dzień bez Papierosa

31 maja 2017

Światowy Dzień bez Papierosa obchodzony jest 31 maja. Każde dziecko wie, że papierosy szkodzą zdrowiu, ale ten temat dotyczy znacznie szerszego obszaru. Dzień bez Papierosa to edukacja prozdrowotna ale również wszystkie zagadnienia związane
z zanieczyszczaniem środowiska, czy dostawaniem się szkodliwych substancji do atmosfery.

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY

W maju i czerwcu w przedszkolu odbywają się uroczystość
z okazji Dnia Mamy i Taty.
Dzieci prezentują swój program taneczno – wokalno - recytatorski. 
 Tego dnia dzieci również składają swoim  mamusiom i tatom życzenia, do których dołączają własnoręcznie wykonane laurki lub drobne prezenty. 
Za swoje popisy przedszkolaki zostawają nagrodzone całusami i burzą braw.

Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania,
a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. 

Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

 

 

 

Uroczystość w grupie Krasnali 

W dniu 17.05.2017r. wzięliśmy udział w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków zorganizowanym przez czasopismo Bliżej Przedszkola. W biegu wzięły udział dzieci wszystkich grup
i tym sposobem dołączyły do grona małych maratończyków.
W nagrodę za udział uzyskaliśmy Biegowy Certyfikat, a każde dziecko otrzymało dyplom i pamiątkowy medal. 

 

Dzień Flagi RP

02 maja 2017

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym obchodzonym 2 maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii
i znaczeniu biało-czerwonej flagi. Przedszkolaki utrwalają wiadomości na temat historii naszego kraju oraz tradycji narodowych.

 

26.04.2017- międzygrupowy – „Biedronki”, „Smerfy’, „Jeżyki” konkurs  „Bądźmy zdrowi” z okazji Dnia Przedsiębiorczości we współpracy z ZSZ im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Uczennice III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Alicja Jankowska i Roksana Fiałkowska zapoznały dzieci z podstawowymi zasadami zdrowego żywienia, jak również  ze strojem kelnerskim, prawidłowym nakryciem do stołu, rozmieszczeniem potraw na talerzu oraz z techniką składania serwetek.    Dzieci wzięły udział 
w konkursach, miniturnieju, a końcowym etapem było przygotowanie przez każdą grupę zdrowych i wesołych kanapek. Dzieci z gr. „Smerfy” przygotowały wraz z uczennicami koktajl owocowo-warzywny oraz tartinki, dzieci z gr. „Biedronki”  
i „Jeżyki” przygotowały wesołe kanapki.

 

ZDROWIE UCIEKŁO ODE MNIE, DOKĄD POSZŁO KTO MI POWIE

TAM GO POSZUKAJ GDZIE OWOCE I JARZYNY BO ZDROWIE PONAD WSZYSTKO

CENI WITAMINY

JEDZ OWOCE I JARZYNY W NICH MIESZKAJĄ WITAMINY

KTO JE SOBIE LEKCEWAŻY MUSI CHODZIĆ DO LEKARZY

WSZYSTKIE DZIECI CHCĄ BYĆ ZDROWE WIOSNĄ  LATEM CZY JESIENIĄ

I DLATEGO O TEJ PORZE WITAMINY SOBIE JEDZĄ

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "Indiańska przygoda"

 

 

Dzień Ziemi

22 kwietnia 2017

22 kwietnia na całym świecie świętujemy Dzień Ziemi. Właśnie
w tym dniu zastanawiamy się, skąd się biorą motyle, jak sadzić drzewa i czemu ptaki śpiewają. Przyroda to nieodłączny element naszego codziennego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem.
Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci zasad recyclingu oraz kształtować w nich postawę ekologiczną.

 

 

Dzień Czekolady

12 kwietnia 2017

12 kwietnia to najsłodszy dzień w roku, bo właśnie wtedy, na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. W tym dniu wszystko kręci się wokół tego smakołyku. To dobra okazja, by przybliżyć dzieciom fascynującą historię czekolady, podkreślając,
że pierwotnie był to napój przeznaczony dla królów. Warto również pamiętać, że czekolada ma mnóstwo witamin, natomiast szkodzi jedzona w dużych ilościach.

 

 

WIZYTA MOTOCYKLOWEJ GRUPY Z KONINA
W RAMACH AKCJI 

MOTOPRZEDSZKOLE MGZK 2017 

Odwiedziny w naszym przedszkolu Motocyklowej Grupy
z Konina wywołały wiele emocji i zachwytu u dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się jak powinien wyglądać prawidłowy strój motocyklisty. Poza tym każde z nich mogło przymierzyć kask, rękawice i choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy motocyklista.  Największą radość sprawiła dzieciom, możliwość obejrzenia motocyklów. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało kolorowankę z motocyklem, lizaka, miniaturowy drewniany motor oraz okolicznościową naklejkę z akcji.. 

Dziękujemy za odwiedziny!

 

Dzień Zdrowia

07 kwietnia 2017

7 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Zdrowia. Warto przy tej okazji sprawdzić, co na temat zdrowia i higieny osobistej wiedzą przedszkolaki. O zdrowiu jeszcze nigdy nie powiedziano za dużo, dlatego wykorzystując dziecięcą ciekawość i zdolność do zadawania tysiąca pytań, można przybliżyć im podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem i odpornością.

 

 

06.04.2017- odbył się w Przedszkolu nr. 10 w Koninie 

V Przegląd Recytatorski „Przedszkolaki wiersze o wiośnie rymują
i z uśmiechem je recytują”

W przeglądzie tym wziął udział Wiktor Leśniewicz z gr. ‘Smerfy” , który przedstawił wiersz „Wiosenne Porządki” oraz Jakub Kaźmierczak z grupy „Biedronki”, który przedstawił wiersz „Przyjście wiosny”. Wesoło i kolorowo dzieci przedstawiły wiersze o wiośnie, dzieci mogły obejrzeć pokaz mody wiosennej  oraz skosztować smakołyków wykonanych przez organizatorów. Dzieci otrzymały dyplomy i książeczkę bajeczkę, bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich naszym małym artystom. 

 

Dzień Książki dla Dzieci

02 kwietnia 2017

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o ich ulubionych bohaterach książkowych. To także święto dla miłośników książek, ponieważ wśród książek dla dzieci można odnaleźć prawdziwe perełki.

 

 

31 MARCA 2017

WIELKANOC

 

Wielkanoc to ruchome święto, które zazwyczaj przypada pod koniec marca bądź w pierwszej połowie kwietnia. To jedno
z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwszy dzień świąt to Wielka Niedziela czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego.
Jej punktem kulminacyjnym jest śniadanie, przygotowane
z produktów poświęconych w Wielką Sobotę. Dla dzieci największą atrakcją jest przygotowanie świątecznego koszyka, do którego wkładają ręcznie malowane pisanki, cukrowe baranki i czekoladowe króliczki. Wszystkie te smakołyki znikają ze stołu w czasie uroczystego śniadania. Kolejny dzień Wielkanocy to Śmigus Dyngus czyli Lany Poniedziałek, w który symbolicznie polewamy się nawzajem wodą.

 

 

 

29.03.2017-wyjście do ZS Budowlanych w Koninie na zajęcia kulinarne. Dzieci z grupy Smerfy wraz z uczniami i pod czujnym okiem pani Anny Szymańskiej wykonały „Smerfne Muffinki”. Dzieci miały okazję poznać wyposażenie kuchni, zasady pracy zespołowej w kuchni, same dodawały produkty, mieszały, nakładały do foremek ciasto oraz obserwowały pieczenie się tych smakołyków, a na zakończenie mogły skosztować swoich wypieków. Mniam, mniam smacznie i czekoladowo. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały od pani Ani dyplom za aktywny udział
w warsztatach kulinarnych i zdobycie tytułu „Smerfnego kucharza”

Serdecznie dziękujemy  Pani Annie Szymańskiej z Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie za zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów kulinarnych „Smerfne Muffinki” oraz dziękujemy pani Joannie Sznajder, która była inicjatorem naszego spotkania, za zorganizowanie i pomoc w przygotowaniach do naszego zajęcia.

 

 

 

 24.03.2017 Dzieci z grupy „Smerfy” i z grupy „Biedronki” obchodziły

 Światowy Dzień Wody w Bibliotece Pedagogicznej w Koninie.

Pani Agnieszka opowiedział nam o wodzie, gdzie się znajduje, przeczytała baję, o tym jak zostać przyjacielem przyrody. Nie zabrakło eksperymentów z wodą. Bardzo nam się podobał eksperyment „Nurek” . Na zakończenie każdy z nas wykonał kukiełkę „Kropelka wody”.

To było bardzo ciekawe spotkanie, serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Pogorzelskiej za przygotowanie dla nas zajęcia edukacyjnego.  Do zobaczenia…

 

 

Spotkanie ze sztuką

 

Dziś (21.03.2017) w przedszkolu odbyło się niezwykłe spotkanie przedszkolaków ze sztuką.

Wyjątkowość tego zdarzenia polegała na zaproszeniu nadzwyczaj silnej, odważnej i uzdolnionej osoby – Pani Małgorzaty Waszkiewicz.
Od urodzenia zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, ma niesprawne ręce i wszystkie czynności typu prasowanie, obieranie ziemniaków, jajek, czosnku, przyszywanie guzików, ścielenie łóżka, zakładanie skarpetek, przewijanie pieluch wykonuje stopami. Choroba nie przeszkodziła jej jednak w rozwijaniu swojej pasji, jaką jest malowanie. Swoje dzieła wykonuje od 25 roku życia i doszła do takiej wprawy, że obraz powstaje zazwyczaj w ciągu jednego dnia.
Pani Małgorzata przyjechała do nas z Włocławka. Jest stypendystką „AMUN” – Światowego Związku Artystów Malujących Ustami
i Nogami. Do związku przyjmowani są jedynie artyści, którzy prezentują odpowiedni poziom artystyczny, wyróżniają się talentem i jakością pracy. Nasz gość przyjechał do nas ze swoja rodziną – mężem i córeczką Justynką, która wspólnie z mamą prezentowała dzieciom sposób malowania stopą. Przedszkolaki dzielnie przyłączyły się do tego zadania
i w krótkim czasie powstało wiele pięknych prac.  

Spotkanie w przedszkolu oprócz uwrażliwienia na sztukę miało również na celu bezpośredni kontakt z osobą z niepełnosprawnością. Chcieliśmy pokazać dzieciom, że takie osoby żyją wśród nas i mimo wielu przeszkód mogą się realizować, rozwijać swoje pasje, wzbudzać podziw i uznanie. Dzielnie kroczą przez świat, doskonale sobie radzą i odczuwają radość życia. Myślę, że była to bardzo ważna lekcja dla nas wszystkich.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy naszego rodzica – Pani Agnieszki Gontarz, która podobne zajęcia zorganizowała też w szkole podstawowej Nr 15 i 8.

 

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy wykonany w przedszkolu przepiękny obraz, który wspólnie nazwano „Wiosna na łące”. Więcej prac autorstwa naszego gościa można podziwiać na Facebook’u – Małgorzata Maria Waszkiewicz lub www.m.waszkiewicz.satfilm.pl

 

 

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "Wielkopolska- nasz region, nasza tradycja"

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca 2017

 

Pierwszy Dzień Wiosny obchodzimy 21 marca. Dzieci wręcz nie mogą się doczekać tego magicznego dnia. Od samego rana czekają na wycieczkę, podczas której szukają pierwszych przebiśniegów
i śladów rodzącej się do życia wiosennej przyrody. Topienie Marzanny, niegdyś bardzo popularne, zastępuje się coraz częściej spacerem z Marzanną - dzięki temu chronimy nasze rzeki przed zaśmiecaniem. I choć marcowa pogoda nie zawsze sprzyja spacerom, przedszkolaki ani myślą spędzać ten dzień w domu.

 

 

 

 

8 marca DZIEŃ KOBIET

 

 

Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania miłym gestem, słowem, upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia i prezenty.

 

 

 

Konkurs matematyczny międzygrupowy 
pt.: "Matematyczne zygzaki"

 

 

 

„My już wiemy-jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci.”

Zebrana kwota 279,60zł. i 0,4 eurocent na pewno przyczyni się do pomocy dzieciom, które nie mają swojego domu i rodziny. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom i dzieciom za aktywny udział w XVII edycji Ogólnopolskiej Akcji  „GÓRA GROSZA”.

 

 

 

14 luty WALENTYNKI

 

Walentynki to oficjalna nazwa Święta Zakochanych, które przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że przedszkolaki naprawdę dużo wiedzą na temat Walentynek, jest to jednak wiedza powierzchowna. Walentynki w przedszkolu mogą zamienić się we wspólną zabawę, której towarzyszy okazywanie sobie przyjaźni, życzliwości i dobroci.

 

 

DZIEŃ PIZZY 

9 lutego na całym świecie świętujemy Dzień Pizzy. Najhuczniej obchodzą go oczywiście Włosi, którzy traktują tę potrawę jako swoje danie narodowe. Dzieci uwielbiają gotować, piec, robić kanapki i pyszne sałatki. Dlaczego tego nie wykorzystać? Święto pizzy to znakomita okazja, aby porozmawiać o jedzeniu w różnych kulturach. Dzieci z grupy Jeżyki zostały zaproszone na warsztay kulinarne do Zepołu Szkół Budowlanych, gdzie przygotowały pyszną pizze.

 

 

PAŃSTWO CIEKAWSCY

"PAN LUPA I PRZYJACIELE NA TROPIE INSTRUMENTÓW"

przedstawienie pt.: "Magia marimby"

 

 

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "O wielkanocnym jaju"

 

 

Jest karnawał.

W karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara,

strojów pięknych co niemiara.

Niech się bawią duzi, mali

zgromadzeni na tej sali.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się
w postacie bajkowe.

W dniu 20 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Zaraz po śniadaniu dzieci założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, kowboje, batmanów, piratów, skrzatów oraz wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było trudno. Przedszkolaki piękne stroje miały i do świata bajek zapraszały. Wystrój sal wprowadził
w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach
i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca,
a to wszystko dzięki pracownikom MDK z Konina. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały okres karnawału przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze. 

Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia
i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach
z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości, Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci, możemy uczyć się od nich spontaniczności i radości życia. Następny bal karnawałowy już za rok...

 

 

 

 

 

Dzień Babci to wyjątkowe święto, które w całej Polsce obchodzone jest 21 stycznia. To niezwykle rodzinny dzień, w czasie którego wnuki dziękują swoim babciom, wręczając im kwiaty i upominki.
W przedszkolu organizowane są akademie, przedstawienia
i uroczystości, na których dzieci występują przed swoimi babciami. Dzień Dziadka to święto obchodzone zaraz po Dniu Babci,
22 stycznia. To dwa dni, które dzieci wręcz uwielbiają. 

 

PAŃSTWO CIEKAWSCY

"PAN LUPA I PRZYJACIELE NA TROPIE INSTRUMENTÓW"

przedstawienie pt.: "Poznańskie podania"

 

 

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "Viva carnival"

 

 

 

Przedszkolne Spotkania Wigilijne

 

 

 

 

Pierwszy Dzień Zimy

22 grudnia 2017

 

Pierwszy Dzień Zimy przypada w najkrótszy dzień roku. Przesilenie zimowe 22 grudnia rozpoczyna astronomiczną zimę. Mimo niskich temperatur i krótkich dni jest to pora roku bardzo lubiana przez dzieci - głównie z powodu padającego śniegu
i możliwości jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Podczas zimowych miesięcy warto pamiętać o pomocy dla zwierząt, które nie zapadają w sen zimowy i o ptakach, które nie odlatują do ciepłych krajów, ponieważ trudno im w tym okresie zdobyć pożywienie.

 

 

 

ŚWIĄTECZNY OBIAD

Czerwony barszczyk, krokiety, pierniczki, mandarynki…
Takie przysmaki zaserwowały przedszkolakom panie kucharki  21.12.2016r. Przy pięknie nakrytym stole, dźwiękach kolęd i blasku choinki dzieci wraz z paniami zasiadły do wspólnego świątecznego obiadu.

 

 

 

Odwiedziny Św. Mikołaja w naszym przedszkolu

06.06.2016r.

 

 

TEART POMARAŃCZOWY CYLINDER Z TORUNIA

przedstawienie pt.: "PIERWSZA GWIAZDKA"

 

 

Koncert Kolęd i Pastorałek w Przedszkolu Nr 31 w Koninie.
Nasze Przedszkole reprezentowała
Zuzanna Kin z grupy Biedronek.

 

 

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "Z Wigilią dookoła świata"

 

DZIEŃ GÓRNIKA

 

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!"

W tym roku w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawiciela zawodu górniczego.  Po raz pierwszy naszych przedszkolaków odwiedził Pan Jan Rusin, który przyszedł do nas jako przedstawiciel "Górniczej Braci". Naszego gościa przywitały dzieci wierszykiem oraz piosenkami przygotownymi pod tą okazję.  Po zakończeniu części artystycznej nasz gość opowiadał o ciężkiej pracy pod ziemią, znaczeniu tejże pracy w naszym codziennym życiu, niebezpieczeństwie, które codziennie na nich w pracy górniczej czyhają. Pan Jan przybliżył nam wizerunek patronki górników- Świętej Barbary, przyniósły bryłę prawdziwego węgla. Nasz gość nawiązał świetny kontakt z przedszkolakami, chętnie odpowiadał na ich bardzo wnikliwe pytania, a na zakończenie poczęstował wszystkich słodkościami.  Bardzo serdecznie chcieliśmy podziękować górnikowi za wizytę w naszym przedszkolu oraz czas poświęcony przedszkolakom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli wspólnie spotkać się w przedszkolu i na tą wizytę już teraz serdecznie zapraszamy!

 

 

 

ANDRZEJKOWE CZARY MARY! 

 

W przedszkolu zabawa, andrzejek to czas…

Niech magia i  wróżba królują wśród nas.

Już zaczynamy,  już nie czekamy.

Dziś Andrzejki urządzamy!

 

29 listopada 2016r. w grupie Misiaków odbyły się  zabawy  i wróżby andrzejkowe.  Pani Justyna odczytała dzieciom list od  Czarodziejki z Łysej Góry, która przygotowała różne zadania, dzięki którym przedszkolaki mogły się dowiedzieć, co je czeka w najbliższej przyszłości.

 

 

 

 

 

25 listopad "Dzień Pluszowego Misia"

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. Dzieci przybyły ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować
i uczyć. 
 Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd.
A każdy był piękny i wyjątkowy. 
Uroczysty dzień rozpoczął się od układania w każdej grupie przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”. Panie opowiedziały historię obchodzonego święta, wspólnie z dziećmi bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, ‘Jadą, jadą misie”. 

Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawiła dzieciom wizyta prawdziwego Misia "Teddy Eddie".

 

 

 

Eliminacje do Olimpiady Sportowej
z  Bolkiem i Lolkiem

W czwartek  24 listopada 2016r. reprezentacje
z grup Misiaki, Jeżyki, Biedronki i Smerfy  brały udział
w rozgrywkach eliminacyjnych do XIV Olimpiady Sportowej
z Bolkiem i Lolkiem  w Hali  Sportowej Rondo w Koninie.

Nasza drużyna spisała się znakomicie

i wywalczyła ,,bilet wstępu” do wielkiego finału!

               GRATULUJEMY!!!

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada
Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.  
Z propozycją szczególnego uhonorowania wkładu Polski
w uchwalenie Konwencji o prawach dziecka oraz ustanowienia
20 listopada Dniem Praw Dziecka wystąpił  

Rzecznik Praw Dziecka.
Inicjatywę tę podjęła Komisja Sprawiedliwości
i Praw Człowieka oraz poparła Komisja Polityki Społecznej
i Rodziny.

20 listopada przypada również rocznica uchwalenia
Konwencji o Prawach Dziecka.
Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka
ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji– w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem
uchwalenia konwencji - najważniejszego na świecie
dokumentu chroniącego prawa dzieci.

"Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj
w 1978 r. przedstawił jego projekt  i zaproponował
Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie.
Był to niewątpliwie jeden z największych polskich
sukcesów na arenie międzynarodowej".

Intencja uchwały jest symboliczna, a uchwała ma zachęcać
do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat.

 

Dzieciaki w naszym kraju są przyzwyczajone, żeby świętować
1 czerwca.Tymczasem 20 listopada też mają ku temu okazję.

Dzień Praw Dziecka jest obchodzony w rocznicę uchwalenia
Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.
Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako
 Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa.

Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce jest Marek Michalak.

W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:

Konstytucja RP, Konwencja o Prawach Dziecka,
Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

 

 

I PRZEDSZKOLNY MAM TALENT!

17 XI 2016r. w naszym przedszkolu odbył  się
I Przedszkolny Przegląd Talentów zorganizowany przez
p. Weronikę Kantanistę.  Dzieci w towarzystwie rodziców  
 zaprezentowały swój przygotwany repertuar
- pięknie zaśpiewały piosenki, zatańczyły 
za co zostały  nagrodzone brawami oraz  upominkami.

 

 

 

PAŃSTWO CIEKAWSCY
"PAN LUPA I PRZYJACIELE NA TROPIE INSTRUMENTÓW"

przedstawienie pt.: "Wokalne wygibasy"

 

 

 Grupa Misiaków wzięła udział  w ogólnopolskim konkursie

ODBLASKOWA KLASA

 

 Zdjęcie dostało się do II etapu Konkursu. Zdjęcia, które zbiorą najwięcej polubień otrzymają wyjątkowe nagrody! Lajkujcie, udostępniajcie, zapraszajcie swoich znajomych…   Wygraną są odblaskowe nagrody! Rozstrzygnięcie głosowania przez internautów - 30 listopada 2016 r. Planowane jest  przyznanie 3 pierwszych miejsc oraz wyróżnień. 3...2...1...! START! 

 

https://www.facebook.com/pg/Odblaski24/photos/?tab=album&album_id=963790563765090

 

Link do zdjęcia  odblaskowych Misiaków 

https://www.facebook.com/Odblaski24/photos/a.963790563765090.
1073741831.413545202122965/963793077098172/?type=3&theater

 

 

 

 

Z Jankiem Wędrowniczkiem przez Polskę

 – uroczyste podsumowanie projektu

 

Chcecie poznać się z chłopczykiem,

Jankiem, wielkim podróżnikiem,

Co zwędrował ziemie, wody

I przeróżne miał przygody?

 

Janek Wędrowniczek to bohater książeczki napisanej przez Marię  Konopnicką, który jest również patronem naszego przedszkola. Przygody Janka Wędrowniczka  zainspirowały nas do stworzenia projektu, którego celem jest edukacja wielokulturowa dzieci polegająca na przybliżeniu im wiedzy dotyczącej własnego regionu
i promowanie go poprzez ukazanie jego piękna, wyjątkowości, dorobku kulturowego. Projekt ma także rozbudzać wśród najmłodszych zainteresowanie innymi polskimi regionami poprzez poznawanie ich różnorodności kulturowej i tradycji -  skarbów, zabytków, legend, zwyczajów, potraw - dzięki dokumentowaniu podróży Janka Wędrowniczka przez przedszkola biorące udział
w projekcie.

Do udziału w naszym projekcie zostało zaproszonych 5 przedszkoli pochodzących  z odległych zakątków kraju: Gniezna, Mikołajek, Zakopanego, Krakowa i Gdańska.

W odwiedzanym przedszkolu Janek Wędrowniczek wspólnie
z dziećmi poprzez różne formy aktywności poznawał miejsca
i symbole charakterystyczne dla danego regionu (przyrodę, tradycje, legendy, zabytki, potrawy, tańce, stroje itp.) Placówka biorąca udział w projekcie, po zebraniu dokumentacji (fotograficznej, multimedialnej) z pobytu Wędrowniczka w przedszkolu, żegnając się, odsyłała naszego małego przedstawiciela do Konina
wraz  z upominkami promującymi poznawany region.

Z zebranych materiałów powstał program artystyczny oraz wystawa, na którą zaproszono przedstawicieli Wydziału Oświaty, Kuratorium, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ZNP, dyrektorów, nauczycieli i dzieci z pobliskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz rodziców.

 

GNIEZNO
 

 

Rozpoczynając realizację projektu nawiązaliśmy kontakt 
z Przedszkolem Nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Gnieźnie , które również nosi nazwę Janka Wędrowniczka.Gniezno to pierwsza miejscowość,  do której  w podróż udał się nasz Janek Wędrowniczek. Dla wszystkich Polaków Gniezno jest miastem, które jest bardzo ważne w historii Polski, tu powstało nasze państwo, tutaj odnajdujemy początki naszej religii chrześcijańskiej. Gniezno było też pierwszą stolicą i siedzibą władców polskich.  

Legendę o białym orle i powstaniu Gniezna przedstawiły nam przedszkolaki z grupy Jeżyki.

 

 

MIKOŁAJKI
 

 

Kolejnym przystankiem w podróży  Janka Wędrowniczka po Polsce było Przedszkole Samorządowe Promyczek w Mikołajkach, które również przyłączyło się do udziału w naszym ogólnopolskim projekcie edukacyjnym.

Mikołajki to małe mazurskie miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim. Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski dla amatorów sportów wodnych.

W klimat tego miejsca wprowadziły nas przedszkolaki z grupy Biedronki, prezentując regionalny mazurski taniec o nazwie szot.
 

 

W sezonie letnim odbywa się w Mikołajkach szereg imprez związanych nie tylko ze  sportami wodnymi. Na scenie w centrum miasta i w wiosce żeglarskiej odbywają się koncerty i zabawy.

 Sztandarowymi imprezami letnimi Mikołajek są obchody dni miasta i festiwal szantowy.  Szanty są to pieśni o tematyce żeglarskiej. ,,Szanteczka dla dziecka” to utwór, którego mogliśmy posłuchać również  w wykonaniu Biedronek.
 

 

ZAKOPANE
 

 

Następną stacją w wyprawie naszego Janka było Przedszkole Nr 3 im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. 

Zakopane to miasto położone na samym południu kraju
w województwie małopolskim, w bezpośrednim otoczeniu Tatr,
od lat fascynujące turystów.  Zakopane jest też dużym ośrodkiem sportów zimowych,  od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski

                Zakopane samo w sobie jest atrakcją ze słynnym w całej Polsce deptakiem zwanym Krupówkami, tradycyjną zabudową, wszechobecnym folklorem, tak oryginalnym i pociągającym  dla przybyszów z innych regionów. Fantastyczne położenie sprawia,
że Zakopane to świetne miejsce wypoczynku zarówno zimą,  
jak i w lecie. Przepiękne, malownicze dolinki tatrzańskie, urokliwe, górskie jeziora, ośnieżone szczyty…                          
Zakopane to także wspaniała góralska muzyka, o czym przypomniały nam przedszkolaki z grupy Krasnoludki swoim występem.  
 

 

KRAKÓW
 

 

Podróżując po Polsce nasz Janek Wędrowniczek dotarł również  do Krakowa, gdzie spotkał się z dziećmi z Przedszkola Nr 43. Kraków jest to bardzo stare miasto,  które posiada bogatą historię.
Na każdym kroku można tu spotkać piękne zabytki.

W dawnych wiekach to właśnie Kraków był stolicą Polski.   To tu,
w zamku na Wawelu mieszkali królowie. Do dziś turyści z całego świata przyjeżdżają, aby podziwiać  to niezwykłe miejsce. Nieopodal Wawelu,  na brzegu Wisły stoi pomnik Smoka Wawelskiego, strasznego potwora, który według znanej legendy, za czasów króla Kraka, siał postrach wśród mieszkańców ziejąc ogniem i zjadając piękne dziewczęta. 

Wawel to nie jedyna atrakcja Krakowa. Znajduje się  tu również niepowtarzalny Rynek, jeden  z najpiękniejszych w Europie. To tu można zobaczyć Kościół Mariacki  i wysłuchać hejnału granego  co godzinę z jednej z jego wież.

Skoro mowa o Krakowie, to nie mogło zabraknąć tradycyjnego tańca   z tego regionu, jakim jest krakowiak – w wykonaniu przedszkolaków  z grupy Misiaki.

 

 

GDAŃSK
 

                                                                                  

Wakacje Janek Wędrownicze  spędził nad morzem, odwiedzając dzieci z Przedszkola Nr 32 w Gdańsku.  

Gdańsk to miasto portowe  nad Morzem Bałtyckim, położone  nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Jest jednym z najstarszych miast Polski  o ponad tysiącletniej historii.  Gdańsk uchodzi za najbogatsze  w zabytki miasto "Bałtyckiej Europy".

O atrakcjach tego miejsca opowiedziały nam przedszkolaki  
z grupy Smerfy.

 

 

Wystawa z pamiątkami z podróży

 

 

 

PAŃSTWO CIEKAWSCY
"PAN LUPA I PRZYJACIELE NA TROPIE INSTRUMENTÓW"

przedstawienie pt.: "Instrumentalne inspiracje"

 

 
14 październik 2016
 
Dzień Edukacji Narodowej (potocznie: Dzień Nauczyciela)
obchodzimy 14 października.
Jest to święto państwowe podczas którego w szkołch
i przedszkolach organizowane są uroczystości i imprezy.
Podczas nich składane są życzenia
i podziękowania nauczycielom oraz wszystkim osobom działającym dla dobra edukacji.
 
 
 
 
 
 

 

TEART KULTURA Z POZNANIA

przedstawienie pt.: "WITAMINKI"

 

 

 

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona - św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim do godnego życia, bezpieczeństwa
i wolności.

Znaleziony obraz

 

 

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "Mały Frycek opowiada o muzyce"

 

 

Dzień Chłopaka obchodzimy 30 września. Święto jest poniekąd odpowiedzią na marcowy Dzień Kobiet.
W Dzień Chłopaka dziewczynki przygotowują dla swoich kolegów drobne upominki, organizowane są zabawy
i konkursy. Na świecie to święto jest obchodzone
w różnych terminach. W Polsce, poza Dniem Chłopaka, świętowany jest także Dzień Mężczyzny - 10 marca.

 

Znaleziony obraz

 

 

Dzień Przedszkolaka obchodzimy 29 września. W tym dniu wspólnie z dziećmi w szczególny sposób świętujemy to, że są przedszkolakami oraz przypominamy im o roli przedszkola w ich rozwoju
i zdobywaniu konkretnych umiejętności. Święto jest też dobrą okazją do tego, by zwrócić uwagę innych osób
i instytucji na potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym oraz na konieczność upowszechniania edukacji przedszkolnej.

 

Znaleziony obraz

 

 

PAŃSTWO CIEKAWSCY
"PAN LUPA I PRZYJACIELE NA TROPIE INSTRUMENTÓW"

przedstawienie pt.: "Lutnicze labolatorium"

 

Pierwszy Dzień Jesieni przypada na dzień 23 września. Jesień jest bardzo dobrym czasem na obserwowanie zmian w przyrodzie i jej przygotowań do nadejścia zimy - opadające kolorowe liście i owoce drzew, gromadzenie przez zwierzęta zapasów na zimę, pojawienie się w lesie grzybów i odloty ptaków do ciepłych krajów. Dary jesieni - liście, kasztany, żołędzie czy suszone owoce, można wykorzystywać podczas gier i zabaw, a także zajęć plastycznych.

Znaleziony obraz

 

Europejski Dzień bez Samochodu obchodzimy 22 września. Jest to ważne święto dla każdego z nas - nie tylko dla ekologów. Warto tego dnia przypomnieć sobie
i innym, że podróżowanie komunikacją miejską lub spacer są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska (mniejsze zanieczyszczenie powietrza), dla naszych uszu (zmniejszenie hałasu), a także dla naszych kieszeni (brak opłat za paliwo). W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie nawet, że życie bez samochodu jest w ogóle możliwe. W Dzień bez Samochodu warto przekonać ich, że są w błędzie.

 

TEART Z KALISZA

przedstawienie pt.: "Tajemny skarb"

 

 

Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata  odbywa się pod hasłem
„Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. 
Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek
do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie
Polakom ich codziennego wpływu na środowisko.

 

Przedszkolaki dzielnie sprzątają.

 

 

ARTYSTYCZNY KOGEL- MOGEL

przedstawienie pt.: "W magicznym zamku"

 

FESTYN RODZINNY

Wrześniowy poranek nie nastrajał optymistycznie. Przez okna swoich sal przedszkolaki obserwowały zachmurzone niebo.  Na szczęście po południu się rozpogodziło i dzieci wraz z rodzicami mogły bawić się na tradycyjnym już festynie. A atrakcji nie brakowało.  Przy dopingu swoich rodziców  dzieci brały udział w licznych konkurencjach sportowych i za zdobyte punkty otrzymywały upominki. Na wszystkich zgłodniałych czekały liczne przysmaki.  Impreza zakończyła się w miłej atmosferze zwłaszcza, że dopisała pogoda. Dziękujemy wszystkim rodzicom za upieczone ciasta oraz za wspólną zabawę. 

 

 

 

krasnoludki
biedronki
smerfy
misiaki
jezyki

Linki

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.