Przedszkole Nr 8 im. Janka Wędrowniczka w Koninie

Przedszkole Nr 8
im. Janka Wędrowniczka
ul. Przemysłowa 12, 62-510 Konin

tel: 63 242 48 07

Historia


Historia powstania przedszkola

      Budynek naszego przedszkola oraz towarzyszący mu plac zabaw zostały oddane do użytku w ostatnich dniach sierpnia 1971r. Konińskie Przedsiębiorstwo Budowlane włożyło wiele starań, aby obiekt ten z początkiem września mógł służyć dzieciom pracowników Huty w Koninie.

31 sierpnia personel pedagogiczny przedszkola pod kierownictwem pani Klary Hejnowicz uczestniczył w uroczystym otwarciu nowego przedszkola. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Dyrekcji Huty Aluminium oraz wielu innych gości. Wszyscy obecni wyrażali swoje życzenia, aby przedszkole spełniało swoje zadanie,   a także  zapewniali pomoc i opiekę ze swej strony nad udoskonalaniem placówki.

Widok na przedszkole z 1972 roku

            1 września 1971 r. od wczesnych godzin rannych w kierunku przedszkola szli rodzice   ze swymi pociechami. Na dzieci w wieku 3-7 lat czekały cztery oddziały zorganizowane według wieku dzieci.

Wychowawczynie w składzie: B.Wawrzyniak, A.Głowacka, W.Raczyńska, H.Domżałowska, S. Chwaliszewska  i  J. Kołodziejczak ze spisem nazwisk swych wychowanków, oczekiwały w szatni na to pierwsze spotkanie z dziećmi. Nad całością czuwała pani K. Hejnowicz – pełniąca funkcję kierownika przedszkola.

W szatni,  rok 1971

  Zabawa w sali,  1971r.

        Niedługo po otwarciu czterooddziałowej placówki okazało się jednak, że zapotrzebowanie młodych rodzin hutniczych na miejsca w przedszkolu jest o wiele większe od przewidywanego. W związku z tym trzeba było urządzić                           (w pomieszczeniu sali gimnastycznej) dodatkowy, piąty oddział. Ale i takie rozwiązanie było niewystarczające.

W latach siedemdziesiątych przedszkole przy ulicy Przemysłowej wzbogaciło się       o dwuoddziałową filię w bloku mieszkalnym przy ulicy XX-Lecia PRL (obecnie Wyszyńskiego). Filia ta została zlikwidowana dopiero w bieżącym roku, kiedy ukończono budowę i przekazano do użytku nowe Przedszkole Huty Aluminium na osiedlu „Zatorze” w Koninie.

      12.10.1978r.  konińscy hutnicy ofiarowali dzieciom czołg do zabaw na powietrzu. Przywiezienie i ustawienie na placu tego podarunku odbyło się w dniu akademii z okazji święta Wojska Polskiego, co uświetniło obchody Dnia Wojska. Przybycie żołnierzy było jeszcze jedną atrakcją i pozostawiło dużo radości i miłych chwil. Inspiratorem podarunku był przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego, który również kierował przebiegiem ustawienia czołgu na placu zabaw. 

 

 

 

 

Opuszczanie na plac podarunku od hutników.

Rok 1978

 

 

 

 

 

         

 

 

  Dekoracja flagą biało – czerwoną.

Rok 1978.

 

 

 

 

      22 czerwca 1983 r. to bardzo ważna data w piętnastoletniej historii „ósemki”. Tego właśnie dnia przedszkolu uroczyście nadano nazwę Janka Wędrowniczka, bohatera znanej bajki Marii Konopnickiej. Fakt ten upamiętnia ozdobna tablica wmurowana obok wejścia do budynku oraz wiele elementów wystroju wewnętrznego przedszkola. Dzieci znają przygody swego „patrona” i, tak jak on, starają się dobrze poznać i zrozumieć środowisko, w którym żyją.

 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Dyrektora Huty Aluminium 

             mgr inż. Mariana Nowickiego. Rok1983.

Dziś Przedszkole nr 8 im. Janka Wędrowniczka nadal znajduje się na ulicy Przemysłowej.

Jest to budynek dwupiętrowy. Na dole w budynku znajdują się takie pomieszczenia jak: hol pełniący rolę szatni, gabinet pani dyrektor, gabinet pani kadrowej, pani intendent, łazienka dla rodziców i pracowników przedszkola, a także dwie sale dydaktyczne oraz zmywalnia. Niezwykłym atutem jest fakt, iż sale znajdujące się na dole posiadają ogromne tarasy, które wykorzystywane są jako scena podczas festynów rodzinnych. 

Na piętrze natomiast znajdują się takie pomieszczenia jak: duży hol, trzy sale dydaktyczne, pokój nauczycielski pełniący również funkcję  biblioteki, kuchnia, zmywalnia. Łącznie w budynku znajduje się pięć przestronnych sal dydaktycznych dla poszczególnych grup wiekowych: odpowiednio dla 3,4,5 i 6 latków. Każda sala posiada własną łazienkę, a jedna  z  nich dodatkowo prysznic. Sale wyposażone są w dostosowane do wieku dzieci i bezpieczne zabawki. Przedszkole na piętrze posiada również duży hol pełniący, w zależności od potrzeb, rolę sali gimnastycznej, sceny, estrady. To tu odbywają się przedszkolne teatrzyki czy koncerty muzyczne. Trzeba wspomnieć, iż dwie sale dydaktyczne znajdujące się na piętrze budynku można ze sobą połączyć poprzez rozsunięcie drzwi. Wtedy otrzymujemy dużo większe pomieszczenie, które najczęściej wykorzystywane jest podczas organizowanego w tym przedszkolu tradycyjnie już od kilku lat Międzyprzedszkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek czy przedszkolnego balu karnawałowego. Budynek posiada również piwnice, w której między innymi znajduje się archiwum.

       W obecnej chwili niezwykłym atutem przedszkola jest ogród z placem zabaw wyposażonym w sprzęt terenowy, zabawki i urządzenia do ćwiczeń sprawnościowych pozwalających dzieciom na zabawę i rozwijanie zainteresowań sportowych już od najmłodszych lat. Należy wspomnieć, iż tak jak kiedyś znajdował się czołg na placu tak teraz znajduje się ogromna ciuchcia. Jednak o niej nic nie jest zapisane w kronikach przedszkolnych. Teren ogrodu zaplanowany jest tak, aby każda grupa mogła znaleźć miejsce do zabawy. Plac otoczony żywopłotem
i ocienionymi licznymi drzewami, posiada również częściowo porośnięte trawą podłoże. 
Nasza placówka jest obiektem monitorowanym.

Widok na przedszkole z 2010 roku. 

      Przedszkole numer 8 im. Janka Wędrowniczka od początków swojego istnienia posiadało wykwalifikowaną kadrę nauczycieli pracujących w poszczególnych grupach. Kadra przedszkola to również personel obsługi- pracownicy administracyjni, pracownicy kuchni, dozorcy, panie z obsługi czuwające nad daną grupą dzieci. 

        W ciągu czterdziestu lat istnienia placówki funkcję dyrektora pełniły panie: Krystyna Hejnowicz (1971-1976), Jadwiga Grzybowska (1976-1997) i  Małgorzata Nykiel (1997-2013). Bieżący nadzór nad pracą personelu przedszkolnego sprawuje Dyrektor Larysa Pyzik - Dziubczyńska.

        Kadra przedszkola jest bardzo zaangażowana w życie przedszkola, cechuje się profesjonalizmem działań i umiejętnością znakomitej współpracy również
z rodzicami naszych przedszkolaków. Sukces tej placówki to efekt pracy wszystkich pracowników.

 

 

 

        

krasnoludki
biedronki
smerfy
misiaki
jezyki

Linki

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.