Przedszkole Nr 8 im. Janka Wędrowniczka w Koninie

Przedszkole Nr 8
im. Janka Wędrowniczka
ul. Przemysłowa 12, 62-510 Konin

tel: 63 242 48 07

Adaptacja dzieci do przedszkola

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU 

Pierwszy dzień malucha w przedszkolu jest stresujący, nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców.  

Co zrobić, aby swoim zachowaniem nie zrazić pociechy do tego miejsca?  

Jak ułatwić mu przyzwyczajenie się do nowej sytuacji? 

 

Nie okazuj swojego niepokoju

To naturalne, że rodzice denerwują pierwszym poważniejszym wyzwaniem jakie staje na drodze pociechy, ale nie ma niczego gorszego niż płacząca razem z dzieckiem mama. Maluch widząc zdenerwowanie rodziców czuje się jeszcze bardziej niepewnie. Swój stres należy schować do kieszeni i co najwyżej odreagować, kiedy dziecko już zniknie za zamkniętymi drzwiami przedszkola, ale w żadnym wypadku nie należy swoich wątpliwości uzewnętrzniać.

   Opowiadaj dziecku, jak będzie wyglądało przedszkole   

To co znane jest zawsze mniej straszne, dlatego warto opowiadać dziecku jak będzie wyglądał jego dzień w przedszkolu. Mów, że to nowy etap, nagroda, oznaka dorastania.  Postaraj się przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny i pełen entuzjazmu, zachowując umiar
i naturalność.

Poznaj przedszkole

Wykorzystaj okazję do uczestniczenia z dzieckiem w spotkaniach adaptacyjnych w wybranym przedszkolu. Dzięki nim maluszek
w obecności bliskich dorosłych może bezpiecznie poznawać, czym jest przedszkole.

Tak, jak w przedszkolu

Stopniowo dostosowuj rytm dnia dziecka do rytmu panującego 
w przedszkolu.

Kontakty z innymi

Jeśli dotąd dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, warto poświęcić czas i wysiłek, aby przed przedszkolną rozłąką mogło mieć kontakt z inną osobą dorosłą (zapewniając dziecku pełne bezpieczeństwo). Dobrze, aby podczas ćwiczenia rozłąki z rodzicami, była to ta sama osoba.
Warto również zapewnić dziecku kontakty z innymi rówieśnikami.

Samodzielność drogą do sukcesu

Jeśli dziecko nie jest jeszcze w pełni samodzielne w zakresie samoobsługi, to okres dwóch, trzech miesięcy przed przedszkolną inauguracją jest wystarczający, aby sytuację poprawić.

Należy zastanowić się, z czym dziecko nie potrafi samo się uporać. Gdy maluch jest karmiony, ubierany, wysadzany na nocnik, to znaczy jest traktowany poniżej swoich możliwości. Rodzice powinni pamiętać, aby nie ulegać pokusie wyręczania i zastępowania malca we wszystkich czynnościach. Można natomiast towarzyszyć dziecku w próbach samodzielności, zapewniając go o swojej gotowości do pomocy. Następnie stopniowo wycofywać się z prostych czynności, aby dziecko samo mogło doświadczać sukcesu, przekonać się o swoich możliwościach, uwierzyć
w siebie i stać się bardziej niezależnym.

Wspólne przygotowania

O aktywny udział maluszka w przygotowaniach można zadbać kupując wspólnie z nim piżamę  – taką, która podoba się jemu (ulubiony kolor, wzór). Dzień przed wyjściem do przedszkola wspólnie przygotować sprawdzone ubranka.

Krótkie pożegnanie

To bardzo trudne, zwłaszcza na początku. Jednak im dłużej przeciągamy moment pożegnania, tym staje się ono trudniejsze dla obu stron,           
a w szczególności dla dziecka.

Dotrzymuj słowa

Jeśli obiecaliście dziecku, że zostanie odebrane tuż po podwieczorku,
to dopilnuj, aby tak się stało. W innym przypadku dziecko będzie bardzo zawiedzione i może znichęcić się do przedszkola.

Nie zostawiajmy dziecka od razu na 10 godzin w przedszkolu.  
Dziecko szybciej się zaadaptuje, gdy na początku okres ten będzie krótszy.
Gdy już trochę się przyzwyczai do rozłąki z rodzicami, stopniowo wydłużajmy ten czas.

Pozwól zabrać ulubionego misia

lub inną maskotkę, kocyk...cokolwiek z czym jest związany emocjonalnie, co przypomina dom. To bardzo pomoże poczuć się swojsko w nowym miejscu, wśród nowych ludzi.

 

Oto kilka kluczowych porad i zasad, których należy się trzymać, gdy zbliżać się będzie ten pierwszy dzień :

Przygotujmy dziecko dzień wcześniej, mówiąc, że kiedy się obudzi, pójdzie z mamą do przedszkola.

Postarajmy się tak zaplanować czas wyjścia do przedszkola, aby uniknąć zbędnego pośpiechu i zdenerwowania.

Pozwólmy dziecku zabrać swoją ulubioną zabawkę, by czuło się pewniej  
i bezpieczniej.

Spakujmy razem z nim potrzebne do przedszkola rzeczy (np. kapcie, ciuszki na zmianę, piżamkę).

Przypomnijmy dziecku, jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu i po co właściwie do niego idzie - po to, aby pracować tak jak rodzice - czyli uczyć się poprzez zabawę.

Jeśli mama ma problem z rozstaniem się z dzieckiem to przez kilka pierwszych dni niech odprowadza je tata lub np. babcia.

Nie ulegaj dziecku gdy płaczem próbuje zmusić cię do zmiany decyzji, bo w ten sposób nauczy się tak realizować swoje potrzeby, co znacznie wydłuży proces adaptacji.

W samym przedszkolu sprawnie przekażmy dziecko nauczycielce, przytulmy je mocno i powiedzmy, kto i kiedy je odbierze. Do określania czasu nie używajmy godzin, tylko czynności np. „kiedy zjesz zupę” lub „po podwieczorku” - zawsze dotrzymujmy słowa.

Nie zostawiajmy dziecka od razu na 10 godzin w przedszkolu. Dziecko szybciej się zaadaptuje, gdy na początku okres ten będzie krótszy. Gdy już trochę się przyzwyczai do rozłąki z rodzicami, stopniowo wydłużajmy ten czas.

Nie okazuj przy dziecku swoich obaw czy zdenerwowania, gdyż przejmuje ono te sygnały i również zaczyna odczuwać niepokój.

Zawsze dobrze wypowiadaj się przy dziecku na temat przedszkola - dzięki temu dziecko będzie odczuwało zadowolenie, że jest członkiem zespołu przedszkolnego.

 Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz (to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: Witaj, myślałam/-em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.

Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
 
 P
- Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!Pamiętaj - zawsze żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem.
 
 
- Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!
 
- Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!
 
Drodzy Rodzice!

Adaptacja dziecka do przedszkola to czasem długi proces, który wymaga konsekwentnego działania, otwarcia na potrzeby dziecka, cierpliwości 
(w oczekiwaniu na sukces), ale przede wszystkim optymizmu, który przekazujemy naszym dzieciom. 

Jeśli będziemy o tym przekonani, nasze dziecko łagodniej rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem.

 

 

 

 

Krótkie pożegnanie

To bardzo trudne, zwłaszcza na początku. Jednak im dłużej przeciągamy moment pożegnania, tym staje się ono trudniejsze             dla obu stron, a w szczególności dla dziecka.

 

 

Nie zostawiajmy dziecka od razu na 10 godzin w przedszkolu.  Dziecko szybciej się zaadaptuje, gdy na początku okres ten będzie krótszy. Gdy już trochę się przyzwyczai do rozłąki z rodzicami, stopniowo wydłużajmy ten czas.

 

Pozwól zabrać ulubionego misia

lub inną maskotkę, kocyk...cokolwiek z czym jest związany emocjonalnie, co przypomina dom. To bardzo pomoże poczuć się swojsko w nowym miejscu, wśród nowych ludzi.

 

krasnoludki
biedronki
smerfy
misiaki
jezyki

Linki

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.